Udało mi się dotrzeć do Instrukcji metodologicznej do badania reprezentacyjnego: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2011 r.





BADANIE PRZYNALEŻNOŚCI NARODOWEJ - udzielenie odpowiedzi jest obligatoryjne

Narodowość – przynależność narodowa lub etniczna – jest deklaratywną (opartą na subiektywnym odczuciu) indywidualną cechą każdego człowieka, wyrażającą jego związek emocjonalny, kulturowy lub wynikający z pochodzenia rodziców, z określonym narodem lub wspólnotą etniczną.
W badaniu reprezentacyjnym pytanie to  będzie zadawane osobom od 15 roku życia.
Można zadeklarować przynalezność nawet do dwóch narodowści - określając identyfikację domunującą.



BADANIE PRZYNALEZNOŚCI WYZNANIOWEJ - udzielenie odpowiedzi jest fakultatywne

Częściowo uwzględniona została uwaga Polskiej Rady Ekumenicznej poprzez wprowadzenie zapisu o dobrowolności odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową do kościoła lub związku wyznaniowego. Uzyskane w drodze spisu powszechnego dane o wyznaniu ludności Polski stanowić będą cenne uzupełnienie do informacji pozyskiwanych w ramach stałego badania kościołów i wyznań. (GUS)
Pytanie 4. Do jakiego wyznania religijnego (kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i) należy?

  1. Wyznanie (przynależność wyznaniowa) to formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym (kościołem lub związkiem wyznaniowym). Wyznanie powinno być określane na podstawie dobrowolnej deklaracji, w tym także – wyrażającej brak związku z jakimkolwiek wyznaniem (bez wyznania).
  2. Jeżeli to możliwe, odpowiedzi na pytanie o wyznanie powinna udzielić osobiście każda osoba w wieku 15 lat lub więcej. Wyznanie dzieci w wieku poniżej 15 lat powinna określać matka lub inna osoba dorosła.
  3. Należy poinformować spisywaną osobę o tym, że pytanie o wyznanie ma charakter dobrowolny,  i że ma prawo odmówić odpowiedzi na to pytanie. 
  4. W sytuacji kiedy osoba spisywana odmówi odpowiedzi na pytanie o wyznanie należy zaznaczyć pole wyboru przy kategorii: „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”.
  5. O ile to możliwe przynależność do wyznania powinna być określana poprzez podanie nazwy konkretnego kościoła lub związku wyznaniowego. W sytuacji, gdy osoba spisywana. określiła swoje wyznanie np. jako „chrześcijańskie” lub „protestanckie”, należy ją dopytać czy jest (czuje się ) członkiem jakiegoś kościoła lub związku wyznaniowego.
  6. Dla osób spisywanych, które nie odmówiły odpowiedzi na to pytanie należy odnotować ich odpowiedź poprzez zaznaczenie pola wyboru przy jednej z dwóch następujących propozycji odpowiedzi:


  • „1. należę do:”
  • „2. nie należę do żadnego wyznania”

W przypadku odpowiedzi 1) należy zaznaczyć pole wyboru przy jednej z 7 nazw wyznań (kościołów/związków wyznaniowych) lub zaznaczyć kategorię „inne” oraz odszukać odpowiednią pozycję na długiej rozwijanej liście wyznań. Jeśli podane przez osobę spisywaną określenie wyznania nie występuje również na rozwijanej liście, należy wskazać pozycję listy („inne – wpisać jakie”) oraz zapisać w polu edycji podane przez osobę spisywaną określenie wyznania.

Informacja o tym, kto udzielał odpowiedzi na pytania formularza indywidualnego dla danej osoby.
Na końcu ankiety osobowej należy wskazać, kto udzielał odpowiedzi na pytania 

  1. osobiście respondent(ka) 
  2. inny członek gospodarstwa domowego.


0 osób skomentowało:

Prześlij komentarz

top