Piotr Natanek - naukowiec...

Ostatnio wiele się pisze na temat suspendowanego księdza Piotra Natanka. Prof. Magdalena Środa w swoim ostatnim felietonie we „Wprost” (37/2011) zwraca uwagę, że „ów posiadacz naukowego tytułu „doktora habilitowanego" ( jakiej to uczelni?!) rozpoznać szatana jak mało kto potrafi. Natanek szatana widzi w: wyżelowanych włosach, pomalowanych paznokciach, homeopatii, pozytywnym myśleniu, czytaniu „Harry’ego Pottera”, paleniu kadzidełek, noszeniu bransoletek, oglądaniu pornografii, korzystaniu z internetu i wielu innych czynnościach. 

Ksiądz Natanek jeździ po kraju i daje rady obywatelom, jak od obecności szatana się uwolnić (tylko egzorcyzmy!) oraz – przy okazji – jak rozpoznać Żyda i uratować Polskę przed zagładą. A nie jest to łatwe zadanie, bo szatan, podobnie jak Żyd, jest wszędzie, i to w różnych przebraniach, Polska zaś już nie istnieje (politycznie i gospodarczo), a cała nadzieja na uratowanie jej katolickiej duchowości w księdzu Natanku”.
Pomijając fakt, że w wielu środowiskach katolickich widzi się szatana m. in. w rzeczach, które wymienia Pani Profesor (dodałbym jeszcze jogę, medytację, noszenie wisiorków innych niż symbole religijne itp.) przyznam, że mnie także – od kiedy usłyszałem o ks. Natanku – interesowało jak to możliwe, że był wykładowcą obecnego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (dawny PAT) w Krakowie. To samo zdumienie mnie ogrania, gdy słucham jakiegoś biskupa i wiem, że musi mieć co najmniej doktorat. Prawdą jest, że naukowiec to też człowiek i ma prawo utracić kontakt z rzeczywistością. niekiedy nawet może do tego być bardziej predysponowany – w niektórych dziedzinach szczególnie. Także nadmiar wiedzy może odbić się na samopoczuciu delikwenta. Targany tymi dylematami postanowiłem ustalić zainteresowania naukowe Piotra Natanka za pośrednictwem serwisu Nauka Polska, gdzie każdy z nas ma możliwość zapoznać się z karierą naukową polskich uczonych.
Piotr Natanek w 1994 roku uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych w specjalności teologia historyczna (historia Kościoła XVIII-XX w.) – na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej. Przewód doktorski rozpoczął w 1989 roku. Tematem pracy był Ustrój i organizacja diecezji krakowskiej w latach 1795-1939. Promotorem pracy był nieżyjący ks. prof. zw. dr hab. Bolesław Kumor.
Przewód habilitacyjny odbywał się między styczniem a majem 2004 roku na Wydziale Historii Kościoła PAT. Tematem pracy naukowej był Ruch Światło-Życie w archidiecezji krakowskiej w latach 1971-1996. Abstrakt podaje, że „rozprawa ujmuje dzieje Ruchu Światło-Życie na tle przemian polityczno-kościelnych po II wojnie światowej w archidiecezji krakowskiej w latach 1971-1996. Poszczególne rozdziały omawiają sytuację Kościoła katolickiego w Polsce po 1945 roku. Genezę i rozwój Ruchu Światło-Życie w archidiecezji krakowskiej, struktury Ruchu, cele i jego zadania oraz formy działalności. W opracowaniu wykorzystano archiwalia Ruchu Światło-Życie w Krakowie i Krościenku nad Dunajcem, Archiwum Państwowe w Krakowie, IPN i AKM w Krakowie”. Katalog Biblioteki Narodowej zawiera dziewięć publikacji Natanka - w tym jego rozprawę habilitacyjną. Jeszcze nie suspendowany ksiądz Natanek był adiunktem w Katedrze Historii Kościoła XIX i XX wieku PAT, potem po zmianie nazwy UPJPII – instytucji notowanej w bazie jako państwowa instytucja naukowa (teologia) i na mocy konkordatu finansowanej przez państwo.
I tak czytając to wszystko myślę, że może odjazd Piotra Natanka ma związek z konfliktem paradygmatów, którymi musiał operować…

0 osób skomentowało:

Prześlij komentarz

top