Już pojutrze rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny 2011. Pamiętam, że w poprzednim uczestniczyłem także jako rachmistrz spisowy starając się to pogodzić z etatową pracą urzędnika państwowego. Uchodziłem się jak nigdy w życiu, spotkałem całą masę interesujących ludzi, a niektórych nawet pamiętam do dziś. Zapłatę za wykonane zadanie uznałem za sowitą.
W tym roku NSP angażuje także nowoczesne technologie - można dokonać samospisu przez Internet, ankieterzy będą dzwonić do respondentów, a rachmistrze zostaną wyposażeni w specjalne terminale bezprzewodowe. Wszystkie dane gromadzone są on-line, więc gdy spiszemy się przez Internet rachmistrz zobaczy na swojej mapie w terminalu, że nie musi nas odwiedzać.
Nie tylko techniczna strona pozyskiwania danych jest nowatorska. Dla mnie najciekawsze są dane, które będą pozyskiwane. Raport z badania powinien nam dostarczyć wielu ciekawych informacji o migracji Polaków - także za granicę, a także o tożsamości narodowej obywateli.
Badanie reprezentacyjne (wybór losowy) bada relacje pokrewieństwa między członkami gospodarstwa domowego, dając możliwość m.in. wprowadzenia związku partnerskiego - w tym także jednopłciowego. Chociaż w tym ostatnim przypadku na koniec spisu system pyta czy respondent aby się nie pomylił.
Dla religioznawców - i nie tylko - najciekawsze jest utęsknione pytanie: Do jakiego wyznania (kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i) należy? Przy czym przynależność definiuje się w badaniu jako "formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym (kościołem lub związkiem wyznaniowym)". Wprost nie mogę się doczekać wyników i żałuję, że pada ono wyłącznie w badaniu reprezentacyjnym - dla wylosowanych przez system mieszkań. Respondenci mogą odpowiedzieć na pytanie na trzy sposoby:
- należę do:
- nie należę do żadnego wyznania
- nie chcę odpowiadać na to pytanie
- Kościół Rzymskokatolicki (Kościół Katolicki - obrządek łaciński)
- Kościół Prawosławny
- Świadkowie Jehowy ("Strażnica" - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe)
- Kościół Ewangelicko-Augsburski
- Kościół Greckokatolicki (Kościół Katolicki - obrządek bizantyjsko-ukraiński)
- Kościół Starokatolicki Mariawitów
- Kościół Zielonoświątkowy
- inne ...
Wybranie opcji "inne" daje możliwość dalszego precyzowania przynależności religijnej wg stanu rejestru prowadzonego przez MSWiA.
Zobaczymy czy obroni się wizja blisko 100% nasycenia społeczeństwa katolikami. Wyniki będą także ciekawe dla teoretyków sekularyzacji w Polsce. Dane na temat związków jednopłciowych dadzą nie tylko pogląd na skalę zjawiska ale i na poziom akceptacji związków - zgodnie z najnowszą nomenklaturą - nieheteronormatywnych (liczba respondentów przyznających się do orientacji).
Wszystko zapowiada się ciekawie.
Oczywiście dane pozyskiwane w spisie podlegają ochronie na podstawie tajemnicy statystycznej.
Wszelkie informacje dostępne na stronie GUS.
0 osób skomentowało:
Prześlij komentarz